Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

UÇAN KÜTÜPHANE İLK MEZUNLARINI VERDİ

Fatoş Erdoğan

Bir senedir Avcılar Yeşilkent’te çalışmalarını sürdüren, özellikle Suriyeli ve Türkiyeli çocukları kaynaştırmayı hedefleyen Uçan Kütüphane’nin mahallede ve çocuklarda yarattığı etki büyük; ilk başta Suriyeli diye eli tutulmayan çocuk şimdi birlikte duvar boyanan arkadaş.

Alman Kültür Merkezi Goethe İnstitut İstanbul tarafından “Destekleyici Göç ve Uyum Programı” çerçevesinde projelendirilen ve Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından finanse edilen Uçan Kütüphane(Konteynır Kütüphane) Avcılar Yeşilkent’te sürdürdüğü çalışmaları bir yılı buldu.
Yeşilkent’te konumlanmasından bu yana pek çok etkinlik gerçekleştiren, Suriyeli ve Türkiyeli çocukları kaynaştırma gayesi taşıyan Uçan Kütüphane’nin hem bir yıllık sürecini hem de önümüzdeki dönemdeki çalışmalarını öğrenmek için Gazete Yazıyor olarak kütüphaneyi ziyaret ettik.
Ziyaret ettiğimiz gün, Uçan Kütüphane çocuklarını hemen yanı başlarında yer alan İlkokulun bahçe duvarını boyalarla renklendirirken bulduk. Yüzlerindeki mutluluk görülmeye değer.

UÇAN KÜTÜPHANE’NİN 1 YILI

Çocuklarla birlikte etkinliği sürdüren ve etkinliklerde kolaylaştırıcı olarak yer alan Ahmet Aküzüm ile 1 yıllık süreçte neler yaptıklarını ve önümüzdeki dönem hazırlıklarına dair sohbet ettik.

Aküzüm sözlerine “Buraya geldiğimizde inanılmaz bir çocuk kitlesi ile karşılaştık. Açıkçası o kadar yoğun bir çocuk kitlesi ile karşılaşacağımızı bilmiyordum. Yanı başımızdaki Leyla Bayram İlköğretim Okulu’nun da 5 Bin öğrenci eğitim görmekte. Bu öğrencilerin üçte biri kadarı Suriyeli çocuklar geriye kalanı ise Yeşilkent Mahallesi’nin çocukları” diye bilgi vererek başladı.

500 ÇOCUĞA ULAŞTILAR

1 yıl içerisinde kütüphaneye yaklaşık 500 çocuğun kaydını gerçekleştirdiklerini ifade eden Aküzüm sabah ve öğle olmak üzere iki ayrı çocuk grubu ile atölyeler gerçekleştirdiklerini belirtti. Okullarına göre çocukların atölye saatlerini gruplandırdıklarını kaydeden Aküzüm “Çocukların kalbine, ruhuna iyi gelebilecek ne varsa yapıyoruz, yapmaya çalışıyoruz” dedi.
Uçan Kütüphane çocukları ile yaptıkları etkinliklerin içeriğinden bahseden Aküzüm, “Kitap okuyoruz, okuduğumuz kitapları tartışıyoruz, resim yapıyoruz, müziğe dair etkinliklerimiz oluyor, atık malzemeden çeşitli materyaller, kilden heykeller yaptık, drama atölyesi yaptık. Bunları yaparken sadece biz kütüphane Gönüllüleri değil kendi alanında iyi sanatçılar da buna dahil oldu” diye konuştu.

‘UÇAN KÜTÜPHANE SURİYELİ ÇOCUK İLE TÜRKİYELİ ÇOCUĞU EL ELE TUTUŞTURDU’

Suriyeli çocukların da uğrak mekanı olan bu kütüphanede, Türkiyeli çocuklarla iletişimin ne şekilde sağlandığını sorduğumuz Aküzüm “İlk başlarda en büyük ve ilk sıkıntımız yereldeki çocuklar ile göçmen çocukların bir araya gelmek istemeyişiydi. Yani en basit örneği etkinlik için bir çember oluşturduğumuzda el ele tutuşmalarını istiyorduk. Türkiyeli çocuklar Suriyeli çocukların elini tutmak istemiyorlardı” diye sorumuzu cevapladı. Bu 1 yıllık süreçteki en önemli noktanın da bu olduğunun altını çizen Aküzüm, “Geldiğimiz noktada bahsettiğim sorun tamamen ortadan kalkmış durumda. Uçan kütüphane Suriyeli çocuk ile Türkiyeli çocuğu el ele tutuşturdu diyebiliriz. Uçan kütüphanenin bir amacı da buydu önyargıları kırmak, aileler nedeniyle oluşmuş önyargıları çocuklarda devam etmesinin önüne geçmek.

YENİ ÇOCUKLARLA TANIŞMA VAKTİ

Şimdiye değin kendileri ile temas kurmuş çocukları yavaş yavaş “mezun” ettiklerini ifade eden Aküzüm ile sohbeti önümüzdeki dönem çalışmaları ile sürdürdük.

Yeni kayıtlar almaya başladıklarını söyleyen Aküzüm Uçan kütüphanenin Önümüzdeki dönemde kütüphane ile hiç temas etmemiş, kendileriyle hiçbir iletişim kurumamış olan yeni çocuklara ulaşmaya çalışacaklarını ifade etti.
Bu çalışma için yanı başlarında bulunan Leyla Bayram İlköğretim Okulu ile temas halinde olduklarını söyleyen Aküzüm dönem dönem okula gelip Uçan kütüphaneyi tanıttıklarını ve aynı zamanda buradaki çocuklara dönük etkinlikler yaptıklarını sözlerine ekledi.

‘ONLARA KATABİLECEĞİNİZ BİR DAVRANIŞ BİLE ÇOK KIYMETLİ’

Akyüz kütüphaneyi bilmeyenleri kendilerinden haberdar olmayanları, Uçan Kütüphane’ye davet ederek “Burada gerçekten çok kıymetli şeyler yapılıyor ve buradaki çocukların hayatı gerçekten sıfır noktasında. Onlara verebileceğimiz her şey gerçekten çok kıymetli. Söz olur, davranış olur bilgi olur, yeni bir aktivite olur; tüm bunların en küçüğü bile onlar için çok önemli olabiliyor. İnsanların bizimle çalışmalarına gönüllü olarak burada çocuklarla etkinlik halinde olmalarını çok isteriz” dedi.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.