Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Temelli: Tecrit bütün ülkeye uygulanan bir tecrittir

Partisinin Urfa kongresinde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, “Bu tecrit bitene kadar, Sayın Öcalan özgür kalana kadar bu mücadele sürecek. Tecrit bütün ülkeye uygulanan bir tecrittir. Bu tecrit bu ülkede barış ve çözüm bekleyen halklara karşı uygulanan bir tecrittir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Örgütü 2’nci Olağanüstü Kongresi’ni Şehitlik Çamlık Düğün Salonu’nda gerçekleştirdi.
Kongreye, Eş Genel Başkan Sezai Temelli, Urfa Milletvekilleri Ayşe Sürücü, Ömer Öcalan, Nimetullah Erdoğmuş, Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Hakkari Milletvekili Sait Dede, Şenyaşar ailesinden Emine Şenyaşar, sürgünde yaşamını yitiren İbrahim Ayhan’ın ailesi, Gazeteci Rohat Aktaş’ın ailesi, Yaşam Evi Kadın Derneği, EMEP, İHD, KESK,CHP,TMMOB, 78’ler Derneği ve çok sayıda yurttaş katıldı. Kadınların yerel kıyafetlerle katıldığı kongre salonuna “Siyasi soykırımlara boyun eğmeyeceğiz”, “Şenyaşar ailesi ve devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Jin Jîyan Azadî”, “Eme Tecrite Bişkînîn, Faşizme Hilweşinin” pankartları ve HDP’li İbrahim Ayhan ile eski Halkın Demokrasi Partisi’nin (HADEP) PM üyesi ve Urfa İl Başkanlığı yaptığı sırada öldürülen Muhsin Melik’in fotoğrafları asıldı.

‘URFA BAŞLANGIÇTIR’

Daha sonra söz alan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Urfa’yı önümüzdeki süreçte bu ceberut zihniyetten hep birlikte kurtaracaklarını söyledi. Temelli, “Urfa bir başlangıçtır. Urfa bir gelecektir. İşte o geleceğe sahip çıkmak için buradayız, halkın içindeyiz. Halkla birlikte mücadele edeceğiz. Bu bereketli topraklara ne ekerseniz onu biçerseniz. Biz bu topraklara barış ekeceğiz. Barış biçeceğiz. Bu ülke adaletini, vicdanını kaybetti. Bu iktidar bu ülkenin mahkeme salonlarından adaleti çıkardı. Bir otoriter rejim, bir tek adam rejimi kuruyorlar. Bunca adaletsizlik varken buna karşı bir direniş de var olacaktır. İşte HDP budur” diye belirtti.

‘BRUNSON PAZALIĞI ŞİDDETTİR’

Rahip Brunson’un serbest bırakılmasına değinen Temelli, “Bu pazarlık ayrı bir şiddet, ayrı bir adaletsizliktir. Kime ne ceza verileceğinin kararı saraydan geliyor. ‘Rahibi gözaltına alın’ diyor alıyorlar, ‘tutuklayın’ diyor tutukluyorlar, ‘bırakın’ diyor bırakıyorlar. Bu mudur adalet. Kimsenin ne huzuru kaldı ne de yarına güvenle bakacak bakışı kaldı. Bu ülkenin umudunu çaldılar. HDP oldukça bu umut yükselecek. Biz tüm bunların karşısında umudun partisi olarak yolumuza devam edeceğiz” dedi.

‘ÜLKEYE UYGULANAN TECRİTTİR’

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride de değinen Temelli, “Bu tecrit bitene kadar, Sayın Öcalan özgür kalana kadar bu mücadele sürecek. Tecrit bütün ülkeye uygulanan bir tecrittir. Bu tecrit bu ülkede barış ve çözüm bekleyen halklara karşı uygulanan bir tecrittir” diye konuştu.

‘ADALET ŞENYAŞAR’IN GÖZÜNDE’

“Mahkemelerden adaleti kovdular. Adalet mi arıyorsunuz? İşte adalet İbrahim Ayhan’ın annesinin gözlerinde. Emine Şenyaşar’ın gözlerinde” diyen Temelli, şöyle devam etti: “Suruç’ta valinin gözü ününde katliam yaşandı. Kimse gözaltına alınmadı. Suçlular sokaklarda. Ellerinde silahla dolaşıyor. İçişleri Bakanı da seyrediyor. Çünkü İçişleri Bakanı HDP’ye saldırıyor. Bakın yine saldırdılar. Diyarbakır’da 141 arkadaşımız yerlere yatırılarak gözaltına alındı. Bugün içerdeki binlerce arkadaşımız uydurulmuş fezlekelerle içeride. Amed il eşbaşkanımız dahil 25 kişi tutuklandı. Aslında onların hiç birinin suçu yoktu. Ancak onların bir sevdası vardı.”

‘KAYYUMLARI SÜPÜRECEĞİZ’

Yerel seçimlere gidildiğine dikkat çeken Temelli, şunları söyledi: “Bütçe hakkımızı istiyoruz. Bütçe hakkımıza sahip çıkmalıyız. Ancak onların israfını böyle durdurabiliriz. Birlikte, tabanla örgütlenerek geleceğe sahip çıkacağız. Önümüzde yerel seçimler var. Hep birlikte yan yana gelerek faşizme karşı omuz omuza vererek kayyımların hepsini bu coğrafyadan süpürüp atacağız. Bunu biliyorlar, korkuyorlar. Geceleri kabus görüyorlar. Sizler onların kabusu oldunuz.”

Temelli konuşmasını Yılmaz Güney’in “Dost ve düşman bilsin ki kazanacağız mutlaka kazanacağız” sözleri ile tamamladı.

Konuşmalardan sonra kongre faaliyet ve mali rapor okunmasıyla devam etti. Daha sonra 555 delegenin oy kullandığı seçimde Aliye Kızıldamar ve İbrahim Halil Akbaş il eşbaşkanı seçildi.

Kaynak: MA

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.