Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

‘Hasta mahpus Fikret Akbaş serbest bırakılsın’

YAZIYOR- İHD, İstanbul’da F Oturumu’nun 342’nci haftasında sağ böbreği çalışmayan, sürekli kontrol halinde olması gereken ağır hasta mahpus Fikret Akbaş’ın serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, hasta tutukluların serbest bırakılması talebiyle Galatasaray Meydanı’nda yapılmak istenen F Oturumu’nun 342’ncisi de engellendi. Polisin engeli üzerine insan hakları savunucuları açıklamayı İHD şube binası önünde yaptı. “Hasta mahpus Fikret Akbaş serbest bırakılsın” pankartlarının açıldığı eylemde basın açıklamasını, İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu Üyesi Mehmet Acettin yaptı.

Bu haftaki açıklamada ağır hasta tutuklu Fikret Akbaş’ın serbest bırakılması istendi.

Ülkenin gerçek yüzü hapishaneler

Acettin, ülkenin gerçek yüzünü gösteren yerlerin hapishaneler olduğunu söyleyerek, “Gerek içeride gerekse de dışarıda insani ve vicdani olan her şey bu sistemin baskısı altındadır. Dayanışma ve yardımlaşma bu sisteme ve bu sistemin anlayışına hizmet etmiyorsa, ona bir çıkar sağlamıyorsa ortadan kaldırılması veya engellenmesi için her yol denenmelidir” ifadelerine yer verdi.

‘Hastaneye götürülse bile tedavi edilmiyor’

Hasta mahpus Akbaş’ın durumunu aktaran Acettin, Silopi’de sekiz yıl önce katıldığı Newroz’dan sonra gözaltına alını bırakıldığını, 2016 yılında davanın sonuçlanmasının ardından tutuklandığını hatırlattı. Akbaş’ın sağ böbreğinin çalışmadığı bilgisini veren Acettin, “Sağlığı askerlik yapmayan uygun değildir raporu var. Tedavisi hapishanede yapılmıyor, sürekli doktor kontrolünde olması gerekirken hastaneye götürülmüyor, götürülse bile tedavi edilmiyor” diyerek Akbaş’ın durumuna dikkat çekti.

Akbaş’ın kardeşi Serbest Akbaş’ın İHD’ye gönderdiği mektubunda ise şu ifadeler yer alıyor;

‘Tedirginiz’

“Ağabeyimin bir böbreği çalışmamakta, diğer böbreği ise sadece yüzde 75 çalışmaktadır. Düzenli olarak hastaneye gitmesi gerekmekte ama ne yazık ki yaptığı başvurudan 3-4 ay sonra götürülüyor. Sonuçları da geç geliyor. Sağlığı gereği tedavisini olamaması hastalığı açısından çok kötü sonuçlar doğurmaktadır. En son gelinen durumda böbreğinin durma noktasına gelmesi bizi tedirgin etmektedir.”

Son olarak Acettin, hasta mahpusların serbest bırakılmasını talep ederek her türlü baskıya karşı mücadelenin devam edeceğini vurguladı.

Açıklama atılan sloganların ardından sona erdi.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.