Görün, duyun, bilin diye YAZIYOR!

Cumartesi Anneleri polise seslendi: Bizi engellemeyin kemiklerimizi bulun

YAZIYOR- Cumartesi Anneleri’nin 707’nci haftada Galatasaray Meydanı’nda yapmak istedikleri eylemin yasaklanmasına rağmen İHD önünde basın açıklaması gerçekleştirerek bir kez daha kayıplarının akibetini ve sorumluların yargılanmasını istedi.

Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda her hafta “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” talebiyle gerçekleştirdiği oturma eyleminin 707’nci haftasını gerçekleştirmek için İnsan Hakları Derneği (IHD) İstanbul şubesi önünde bir araya geldi. HDP milletvekilleri Hüda Kaya, Garo Paylan, eski CHP Milletvekili Zeynep Altıok’un yanı sıra bu hafta eyleme DİSK, KESK, TMMOB, TTB  üye ve yöneticileri de destek verdi.

Buradan Galatasaray Meydanı’na gitmek isteyen Cumartesi Anneleri, polisin engellemesi üzerine İHD İstanbul Şubesi önünde basın açıklaması yaptı. Alanı saatler öncesinden yoğun ablukaya alan polis müdahale anonsları ile hazırlık yaptı. Müdahale hazırlığının ardından açıklamaya sadece içeride izin vereceklerini belirterek açıklamayı engellemeye çalıştı.

‘8 haftadır engellenmemiz felaket ortamının sonucudur’

Bu hafta Cumartesi Anneleri adına açıklamayı Cumartesi İnsanları adına Besna Tosun okudu. Tosun tarafsız ve verimli adalet dağıtan bir yargı sistemi olmadığı için hak ihlaline uğrayanların adalet talebinin karşılıksız kaldığını vurgulayarak, “Haksızlığa uğrayanların hakkının teslim edilebilmesi ancak iktidarın hukuk kurallarıyla sınırlandığı durumlarda mümkündür. Türkiye bugün hukukun üstünlüğü ile bağlı olmayan iktidar ve yargı gücünün yarattığı bir hukuksuzluk felaketini yaşamaktadır. Bizim adalet talebimizin 8 haftadır polis baskısı ve şiddeti ile engellenmesi bu felaket ortamının sonucudur” ifadelerine yer verdi.

Tosun 707’nci haftada hukuk ve adaletin bu topraklarda ne kadar uzak olduğunu gösteren bir kaybedilme davasının hatırlanması için buluşulduğunu söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti;

“27 Ekim 1995 günü Binbaşı Mehmet Emin Yurdakul komutasındaki Yüksekova Komando Taburuna bağlı askerler, Yüksekova’nın Ağaçlı Köyü’ne baskın yaptı. Baskın sırasında köylülere ağır şiddet uygulandı. Askerler köyden ayrılırken işkenceden ayakta duramayan 73 yaşındaki Abdulkerim ( Şemsettin) Yurtseven, köye odun toplamak için gelen 18 yaşındaki Mikdat Özeken ve 13 yaşındaki Münür Sarıtaş’ı gözaltına alarak askeri araçla Yüksekova İlçe Jandarma Taburuna götürdü.

Olay Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi kayıtlarında şu şekilde yer aldı: “Sanık Yurdakul’un komutasındaki birlik, Ağaçlı köyünden Yurtseven, Özeken ve Sarıtaş adlı köylüleri dövmüş, yaşlı olan Yurtseven yediği tekmeler sonucu ölmüştür. Bunu gören Yurdakul, diğer iki köylünün tanıklık edeceğini düşünerek öldürülmesi kararı vermiştir. İki köylü daha sonra tabura ait eğitim sahasında bir çukur içinde tarandıktan sonra benzin dökülerek yakılmıştır. Aynı çukura gömülen köylülerin cesedi köpekler tarafından çıkarılınca, köylülerin cesetleri bu kez taburun yakınlarından geçen çaya atılmıştır.”

‘Benim oğlumu PKK kaybetmedi’

Açıklamanın ardından gözaltında kaybedilen Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Ferhat Tepe’nin annesi  Zübeyde Tepe söz alarak, “Benim oğlumu PKK’nin katlettiğini söylüyorsunuz. Benim oğlumu PKK katletmedi, Özgür Gündem’in 28 muhabiri kaybedildi, hepsini mi PKK kaybetti ? Ben oğlumu katledenlerin yargılanmasını istiyorum” dedi.

‘Bir tane kemiğimizi arıyoruz’

Tepe’nin ardından söz alan Cemil Kırbayır’ın kızkardeşi Fatma Gülmez Kırbayır polise seslenerek, “Yeter artık biz bu acıyı çekmek istemiyoruz. Gidin sorun kardeşinize, ananıza, babanıza böyle bir şeyi onlar yaşamak ister miydi ? Biz yıllardır kayıplarımızın akıbetini soruyoruz, bir tane kemiğimizi arıyoruz. Yeter artık verin bize Cemil Kırbayır’ın kemiklerini” ifadelerine yer vererek sözlerine son verdi.

‘Benden güçlüsü var mı?’

Gözaltında kaybedilen Murat Yıldız’ın annesi Hanife Yıldız da “Emine Erdoğan’da bir anne. İnsan hakları toplantılarına katılarak, insan haklarından söz ediyor. Güçlü olan haklıdır diyor. Benden güçlüsü var mı ? Ben buradayım, ben haklıyım” şeklinde konuştu.

707’nci hafta basın açıklamasının ve Cumartesi Anneleri’nin konuşmalarının ardından son buldu.

Bunları da beğenebilirsin

YORUM YAP

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.